پنج راه آسان برای ارائه سخنرانی بهتر

سخنرانی در رویدادها راهی عالی برای بهبود موقعیتتان به‌عنوان متخصص یا کارآفرین است که منجر به ایجاد روابط بهتر برای موفقیت کسب‌وکارتان می‌شود. تبدیل‌شدن به یک سخنران بزرگ علم نیست، بلکه هنر است. خبر خوب این است که با رعایت یک سری نکات و عمل به آن‌ها، می‌توانید تأثیری ماندگار در ذهن افراد بگذارید.

در ادامه چندراه آسان بیان‌شده که به شما کمک می‌کند سخنران بهتری شوید:

۱-مفهوم را حفظ کنید، نه محتوا و مطالب را

ممکن است تصور کنید بهترین راه برای سخنرانی بی‌عیب و نقص، حفظ کردن کلمه به کلمه متن سخنرانی است. اما این کار ممکن است برای سخنرانان مشکلات زیادی به وجود آورد. حفظ کردن کلمه به کلمه نه‌تنها به‌خودی‌خود باعث می‌شود صدای شما بلندتر از حد معمول باشد، بلکه اگر در موقعیتی از سخنرانی، بخشی از متن ارائه را فراموش کنید، در این صورت جایگاه خود را از دست خواهید داد و سکوتی سنگین در جمع ایجاد می‌کنید و بدتر از آن به هراس و اضطراب فراوانی دچار خواهید شد.

به‌جای حفظ کردن متن، روی مفاهیم آن تمرکز کنید و سعی کنید مفهوم متن را درک کنید. برای این کار از متن سخنرانی، داده‌ها،‌ داستان‌ها و نتیجه‌گیری‌های کلیدی که می‌خواهید در هر بخش از سخنرانی بیان کنید، نکته برداری کنید. سپس به‌طور طبیعی در مورد آن‌ها صحبت کنید. اگر همه این نکات را به خاطر داشته باشید عالی است و اگر هم تعدادی از این نکات را فراموش کنید نگران نباشید زیرا می‌توانید از نکات دیگر استفاده کنید تا زمانی که این نکات را مجدداً به خاطر بیاورید.

از طرفی این کار به شما انعطاف‌پذیری لازم را می‌دهد که داستان‌ها، نتایج و اطلاعاتی بسته به نوع مخاطب، ایجاد کنید.

۲-قبل از سخنرانی با حضار صحبت کنید.

ملاقات با حضار قبل از شروع سخنرانی مزایای بسیاری دارد. اولاً، این کار باعث صمیمی‌تر شدن آن‌ها با شما می‌شود. ثانیاً، این کار به شما اجازه می‌دهد حس شوخ‌طبعی خود را نشان دهید مخصوصاً زمانی که می‌خواهید از کلمات و داستان‌هایی استفاده کنید که ممکن است واکنشی منفی در مخاطب ایجاد کند.

درنهایت اینکه، می‌توانید دیدگاه‌های مختلف حضار را قبل از سخنرانی گلچین کرده و در سخنرانی خود از آن‌ها استفاده کنید. استفاده از حضار به‌عنوان نمونه و مثال در سخنرانی‌تان برای ایجاد صمیمیت و تعامل بیشتر با آن‌ها فوق‌العاده مؤثر است. به‌عنوان‌مثال اگر با صاحبان کسب‌وکارهای کوچک در مورد بازاریابی صحبت می‌کنید و یکی از آن‌ها در مورد تکنیک‌های غیرمعمول بازاریابی که در کارش استفاده کرده صحبت می‌کند، آنگاه شما می‌توانید از داستان وی برای سخنرانی خود استفاده کنید. مثلاً بگویید من قبل از سخنرانی با آقای فلانی که در ردیف سوم نشسته صحبت می‌کردم و وی در مورداستفاده از روابط عمومی در بازاریابی این نظر را دارد.

۳-از موارد بصری و شنیداری در سخنرانی خود بیشتر استفاده کنید.

بیشتر سخنرانان می‌دانند که نباید به‌طور مستقیم از روی اسلایدها بخوانند (و اگر شما این را نمی‌دانستید پس الان بدانید). اگر شما از اسلاید در طول سخنرانی خود استفاده می‌کنید، سعی کنید از اسلایدها برای مواردی مثل ویدئوهای کوتاه و سرگرم‌کننده یا تصاویر طنزآمیز استفاده کنید.

۴-برای کاهش عصبانیت خود طرز فکرتان را عوض کنید.

حتی باتجربه‌ترین سخنرانان نیز قبل از سخنرانی تا حدی عصبی می‌شوند. مؤثرترین راه برای کاهش فشار عصبی‌تان این است که ذهنیت خود را تغییر داده و به‌جای فکر کردن در مورد خودتان و سخنرانی، به حضار فکر کنید. به این فکر کنید که شما قرار است به حضار اطلاعات ارزشمند و جدیدی بدهید. با تمرکز روی اینکه چقدر شما برای مخاطبان مفید هستید می‌توانید استرس و حالت عصبی بودن خود را کاهش دهید.

۵-گفتگویی تعاملی و دوطرفه ایجاد کنید.

سعی کنید در طول سخنرانی، حضار را وادار کنید در گفتگوی شما شرکت کنند و نظرات خود را بیان کنند. می‌توانید از آن‌ها بخواهید نکات کلیدی صحبت‌های شما را برایتان بازگو کنند. این کار مخاطبین را درگیر سخنرانی می‌کند و حس خوبی هم به شما و هم به آن‌ها می‌دهد.

همان‌طور که در حال برنامه‌ریزی برای سخنرانی خود هستید، به این فکر کنید که چگونه و از چه طریقی مخاطبین خود را در گفتگو وارد کنید و به‌جای اینکه فقط شما گوینده باشید و آن‌ها شنونده، گفت‌وگویی تعاملی شکل گیرد.

منبع: www.entrepreneur.com

پنج راه آسان برای ارائه سخنرانی بهتر
۴٫۳ (۸۵%) ۴ رای ثبت شده است.

مدیریت

برای یافتن راه‌حل‌های علمی و ساختن پله پله‌ی زندگی در ابعاد مادی و معنوی، نیازمند تغییر در زندگی هستیم. سعی داریم مأمنی پربار و پشتیبانی جامع در این فضا برای شما آماده کنیم تا باهم تغییر را تجربه کرده و تحول خود را جشن بگیریم. علی نظیری

نمایش سایر پست‌ها - وبسایت نویسنده

1 پاسخ
  1. صمد یگانه
    صمد یگانه میگه:

    با سلام و احترام ، صمن عرض تبریک فراوان ، صمیمانه آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون برایتان دارم .

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *