Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ارتباط غیرکلامی

تأثیر کلماتی که شما در حین صحبت کردن به کار می‌برید تنها بخش کوچکی از ارتباط مؤثر است. علاوه بر ارتباط کلامی، باید از ارتباط غیرکلامی نیز استفاده کنید. ارتباط غیرکلامی شامل زبان بدن (تَن گفتار) مثل لحن صدا، اشاره‌ها، تماس چشمی، حالت‌های صورت و حرکات فیزیکی دیگری است که در حین برقراری ارتباط در دو طرف شکل می‌گیرد. نحوه لباس پوشیدن و آراستگی نیز می‌تواند نوعی از ارتباط غیرکلامی باشد. این نشانه‌ها را در خود و طرف مقابل شناسایی کنید و از آن‌ها در برقراری ارتباط مؤثر کمک بگیرید. ازآنجاکه در کسب‌وکارها به‌خصوص استارت‌آپ‌ها تعاملات زیادی انجام می‌شود، یادگیری و به ‌کار بردن اصول مهارت‌های غیرکلامی و کلامی به برقراری ارتباط مؤثر با شرکا، سرمایه‌گذاران، مشتریان، اعضای تیم و … کمک شایانی می‌کند. مزیت دیگر ارتباط غیرکلامی این است که می‌توانید با نحوهٔ لباس پوشیدن، گوش دادن مؤثر و حرکات بدن، اعتمادبه‌نفس، شور و شوق و تخصصتان را به مخاطبان نشان دهید.

یادداشت

زبان بدن را زبان مغز نیز می‌دانند. برای مثال، اگر از شما بپرسند «اعتمادبه‌نفس را توصیف کنید؟» به‌احتمال‌زیاد شروع به بیان یک سری رفتارها و صفات می‌کنید.

حقیقت این است که قبل از اینکه شخصی شروع به انجام کارهایی با اعتمادبه‌نفس کند یا حرف خاصی بزند، مغز انسان می‌تواند اعتمادبه‌نفس را تشخیص دهد؛ بنابراین می‌توان گفت در جلسه با سرمایه‌گذار، قبل از اینکه شروع به صحبت در مورد طرح یا ایده خود کنید، ممکن است آن‌ها از روی رفتار و زبان بدن شما متوجه خیلی چیزها شوند و روی تصمیم نهایی آن‌ها تأثیرگذار باشد.

زبان بدن، مهارتی است که به‌سادگی می‌توانید یاد بگیرید. این مهارت در مذاکره، ارائه ایده به سرمایه‌گذاران و در موارد دیگر کاربرد فراوانی دارد. ارتباط غیرکلامی اصولی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • چند دقیقه اول بسیار مهم است و تأثیر زیادی بر مخاطب دارد. پس سعی کنید دقیقه‌های اول را با آرامش طی کنید و هنگام ورود به جلسه، لبخند بر لب داشته باشید.
  • ارتباط چشمی خود را با چهره طرف مقابل حفظ کنید. این به معنای خیره شدن نیست.
  • همیشه در جلسات مذاکره و مخصوصاً با سرمایه‌گذاران، لباس آراسته و مناسب بپوشید.
  • از دروغ گفتن بپرهیزید. زبان بدن هیچ‌وقت دروغ نمی‌گوید زیرا از فکر و احساس شما برمی‌خیزد و دروغ شما را فاش می‌کند.
  • با گوش دادن به حرف‌های طرف مقابل درواقع نوعی ارتباط غیرکلامی برقرار کرده‌اید. سعی کنید این گوش دادن همراه با تکان دادن سر و چشم باشد تا تأثیرش بر مخاطب بیش‌تر شود.
  • در طول جلسه آرامش خود را حفظ کنید و در صورت عصبانی شدن نفس عمیق بکشید و به چیزهای مثبت فکر کنید.
  • نسبت به طرح و ایده خود اشتیاق و حس خوبی داشته باشید و این حس خوب را به‌طرف مقابل نیز منتقل کنید.

زبان بدن یک ارتباط غیرکلامی است که افراد به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه از آن استفاده می‌کنند. این ارتباط غیرکلامی شامل ارسال و دریافت سیگنال‌های بدون کلام است. در این اینفوگرافیک ده مورد از این سیگنال‌ها را که از فردی که دروغ می‌گوید می‌توان دریافت کرد را یاد می‌گیرید

ارتباط کلامی

ارتباط کلامی شامل صدا، کلمات و گفته‌هایی است که از آن‌ها استفاده می‌کنید. خوب صحبت کردن، راهی مؤثر برای برقراری ارتباط با دیگران است. در ارتباط با افراد باید کلماتی به کار ببرید که شفاف و واضح باشند، یعنی نه خیلی پیچیده و نه بیش‌ازحد ساده و پیش‌پاافتاده باشند. ارتباط کلامی، بخشی جدایی‌ناپذیر از ارتباطات در کسب‌وکارها است که باید آن را تقویت کنید. خبر خوب این است که این مهارت قابل یادگیری است.

صدا و لحن صحبت کردن شما می‌تواند بر احساسات مخاطبان تأثیرگذار باشد و حالتی احساسی در آن‌ها ایجاد کند. ارتباط کلامی یا صحبت کردن مؤثر، به عوامل متعددی مرتبط است و از دیگر مهارت‌های ارتباطی مثل ارتباط غیرکلامی، مهارت خوب گوش دادن و نوشتن مؤثر کاملاً جدا نیست. کاربرد این مهارت در استارت‌آپ‌ها نیز بسیار است. مثلاً شما برای ارائه ایده‌تان باید با سرمایه‌گذاران صحبت کنید، همچنین باید با مشتریان، اعضای تیم، شرکا و … ارتباط کلامی مؤثر داشته باشید. ارتباط کلامی اگر اثر مثبت نداشته باشد، می‌تواند منجر به از دست دادن فرصت‌های زیادی شود.

به‌عنوان‌مثال، تصور کنید بعد از مدت‌ها جلسه‌ای را با سرمایه‌گذاران هماهنگ کرده‌اید تا در مورد ایده‌تان با آن‌ها صحبت کرده و نظرشان را جلب کنید. اگر نتوانید ارتباط کلامی خوبی با آن‌ها برقرار کنید، ممکن است روی ایده‌تان سرمایه‌گذاری نکنند و این فرصت را از دست بدهید.

شفافیت در گفتار، آرام بودن و متمرکز بودن روی گفت‌وگو، مؤدب بودن و رعایت کردن قوانین آداب معاشرت، همگی به فرآیند ارتباط کلامی مؤثر کمک می‌کنند

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید

توصیه‌هایی که در ادامه آمده است، به شما کمک می‌کند در موقعیت‌های برنامه‌ریزی‌شده یا نشده بتوانید ارتباط کلامی مؤثرتری داشته باشید:

۱- بیشتر مطالعه کنید

خواندن متن‌های تجاری، روزنامه‌ها، داستان‌ها و … می‌تواند دایره لغات شما را افزایش دهد و نقاط ضعفتان در مهارت‌های گفتاری را از بین ببرید و تا حد زیادی باعث بهتر شدن ارتباط کلامی شما شود.

۲- در مورد کلمات فکر کنید

بسیاری از کلمات غیرقابل فهم بوده و شنونده را خسته می‌کند و باعث از دست رفتن اعتبار شما نزد او می‌شود؛ بنابراین از گفتن کلماتی که ممکن است شنوندگان آن‌ها را درک نکنند، پرهیز کنید. گاهی ممکن است آن‌ها متوجه حرف‌های شما نشوند و حتی این موضوع را به شما منتقل نکنند ولی تأثیر حرف‌هایتان مطمئناً کمتر خواهد شد.

۳- تا جایی که می‌توانید خود را از قبل آماده کنید

برای تأثیر بیشتر صحبت‌هایتان از قبل متن صحبت‌هایتان را آماده و ایرادات احتمالی آن را برطرف کنید. در مورد سؤالاتی که ممکن است از شما بپرسند، فکر کرده و سعی کنید پاسخ مناسب را از قبل پیدا کنید.

۴- گوش کنید و خودتان را علاقه‌مند نشان دهید

بیشتر گوش کردن و کمتر صحبت کردن به این معناست که طرف مقابلتان را درک کرده و او را به گفتگوی دوطرفه دعوت می‌کنید. این کار باعث می‌شود مخاطب به شما اعتماد کرده و حس کند که نیازهایش را درک کرده‌اید.

۵- صداقت بهترین سیاست است

دادن وعده غیرممکن، اعتمادی که سعی در به وجود آوردن آن را داشته‌اید از بین می‌برد. گفتن این حرف که «نمی‌دانم ولی سعی می‌کنم جوابش را پیدا کنم»، خیلی مؤثرتر از این است که فقط برای امیدوار کردن طرف مقابل حرفی بزنید ولی توان عملی کردن آن را نداشته باشید.

۶- درک از طرف مقابلتان را نشان دهید

برای مثال لازم است گاهی اوقات بعضی از صحبت‌های او را تائید کرده و نشان دهید که حرف‌هایش را متوجه شده‌اید.
حتی اگر با نظرات و دیدگاه‌های مخاطبتان موافق نیستید، در مورد دیدگاه‌های شخصی او فکر کنید. با این کار می‌توانید منظور او را درک کرده و ارتباط مؤثرتری برقرار کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسعه مهارت های ارتباطی – ارتباط کلامی و غیر کلامی + فایل صوتی
۴٫۸ (۹۵%) ۴ رای ثبت شده است.

مدیریت

برای یافتن راه‌حل‌های علمی و ساختن پله پله‌ی زندگی در ابعاد مادی و معنوی، نیازمند تغییر در زندگی هستیم. سعی داریم مأمنی پربار و پشتیبانی جامع در این فضا برای شما آماده کنیم تا باهم تغییر را تجربه کرده و تحول خود را جشن بگیریم. علی نظیری

نمایش سایر پست‌ها - وبسایت نویسنده

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.