توسعه مهارت‌های ارتباطی – گوش دادن فعال و توجه

چند نکته در مورد گوش دادن فعال
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

لطفا قبل از خواندن مطالب این بخش، ذهن خود را از مطالبی که در گذشته آموخته اید خالی کنید تا این امکان باشد که با توجه بیشتری آنها را دنبال کنید…

حتما تا امروز پیرامون تفاوت گوش دادن و شنیدن زیاد شنیده اید! و به همین دلیل صحبت در باره این دست موضوعات اندکی دشوار است. البته هدف ما در این قسمت از مهارت های ارتباطی ارائه تکنیک های کاربردی برای افزایش توجه و دقت در ارسال و دریافت پیام هاست.

خب قطعا میدانید که شنیدن یک پدیده ی غیرارادی است و گوش ما بدون هیچ زحمتی این کار را انجام می‌دهد. اما گوش دادن، با توجه و مهارت های ذهنی همراه می‌شود و اداره‌ی ما در آن دخیل است.

چند کلیشه در این باب:

حرف‌های زیادی را می‌شنویم. اما به حرف‌های کمی گوش می‌دهیم…

وقتی طرف مقابل صحبت می‌کند، ارتباط چشمی را حفظ کنید و گاهی هم به نشانه‌ی تایید، سر خود را تکان دهید….

گوش دادن در مغز و شنیدن در گوش اتفاق می افتد…

با این که زیاد در مورد این مباحث در سمینارها و حتی کارگاه های کوچک بحث شده است، اما به دلیل اهمیت این مطلب، نمی‌توانیم به سادگی از آن بگذریم و جایش را در لیست آموزش های مهارت های ارتباطی خالی بگذاریم. اما امیدواریم مطالبی که ذکر می‌گردد برای شما مفید واقع شود.

داشتن تمرکز و توجه به مکالمه

تمرکز به این معنا که تمام ذهن و حواس خود را برای دریافت و درک پیام‌های کلامی و غیرکلامی به طرف مقابل بدهید. قطعا این توجه دست‌آوردهای زیادی را به همراه خواهد داشت.

توجه به این معنا که صورت خود را به هیچ وجه از طرف گفتگو برنگردانیم و فقط به موضوعاتی اجازه دهیم وارد ذهن و زبان ما شوند که به نوعی در چهارچوب بحث قرار می‌گیرند.

حقیقت این است که، بسیاری از توصیه‌های دیگری هم که در مورد گوش دادن فعال مطرح می‌شوند، به نوعی به موضوع توجه و افزایش تمرکز کمک می‌کنند.

برای پاسخ دادن شتاب نکنید

مهمترین خطا این است که در هنگام گوش دادن به حرف دیگران، به پاسخی که پس از آن می‌خواهیم بدهیم فکر کنیم.

شاید این توصیه را بتوان یکی از مهم‌ترین توصیه‌های مربوط به گوش دادن موثر دانست.

ما معمولاً احساس می‌کنیم که در گفتگو یا مذاکره یا هر نوع ارتباط با دیگران، اگر بعد از صحبت آنها سکوت کنیم و کمی فکر کنیم و سپس پاسخ دهیم، فردی ضعیف یا مذاکره‌کننده‌ای ضعیف یا دوستی غیرهمراه محسوب می‌شویم.

در حالی که اتفاقاً چنین نیست:

  • وقتی بعد از صحبت طرف مقابل کمی سکوت می‌کنیم و سپس حرف می‌زنیم، او احساس می‌کند که حرف ارزشمندتری زده و حرفش برای ما هم مهم‌ بوده و ما هم روی حرف او فکر کرده‌ایم.
  • همچنین، پس از پایان گفتگو، کسی به خاطر نمی‌‌آورد که ما بعد از حرف‌های او، چقدر سکوت کرده‌ایم و سپس پاسخ داده‌ایم. تنها پاسخ‌های ماست که در ذهن مخاطب باقی می‌ماند.

در این شرایط

لازم نیست که نگران پاسخ دادن باشیم و از فرصتی که طرف مقابل حرف می‌زند و ما سکوت کرده‌ایم، برای فکر کردن به پاسخ استفاده کنیم.

این فرصت را به شنیدن اختصاص دهید و اگر لازم بود برای پاسخ دادن فکر کنید، این کار را به زمانی که جملات و حرف‌های طرف مقابل به پایان رسیده است، موکول کنید.این یک اطلاعیه از برخی وقایع است.

در مطلب بعدی سه موضوع پیرامون همین بحص یعنی: سوال پرسیدن، یادداشت برداری، عدم برداشت مناسب را تشریح خواهیم کرد.

توسعه مهارت‌های ارتباطی – گوش دادن فعال و توجه
۵ (۱۰۰%) ۲ رای ثبت شده است.

مدیریت

برای یافتن راه‌حل‌های علمی و ساختن پله پله‌ی زندگی در ابعاد مادی و معنوی، نیازمند تغییر در زندگی هستیم. سعی داریم مأمنی پربار و پشتیبانی جامع در این فضا برای شما آماده کنیم تا باهم تغییر را تجربه کرده و تحول خود را جشن بگیریم. علی نظیری

نمایش سایر پست‌ها - وبسایت نویسنده

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *