توسعه مهارت‌های ارتباطی – گوش دادن فعال و توجه ۲

چند نکته در مورد گوش دادن فعال
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

سوال بپرسید

بخشی از مهارت گوش دادن موثر، وابسته به مهارت سوال پرسیدن شما است.

معمولاً با هر چند کلمه سوالی که می‌پرسید، اگر دقیق و هوشمندانه بپرسید، می‌توانید چند ده یا چند صد کلمه بشنوید.

سوال پرسیدن، هم این اطمینان را به طرف مقابل می‌دهد که به حرف‌هایش گوش می‌دهید و هم باعث می‌شود خودتان دقت و تمرکز بیشتری داشته باشید.

ضمناً فراموش نکنید که وقتی را که طرف مقابل صرف پاسخ دادن به پرسش شما می‌کند، عملاً در خدمت شماست.

بنابراین،‌ هرگز به فرصتی که در اختیار دیگران قرار می‌دهید تا به سوالات شما پاسخ دهند، حس بد نداشته باشید.

در مقاله ای دیگر به تشریح انواع سوالات خواهیم پرداخت…

یادداشت برداری

گوش دادن در جلسات کاری و در کلاس و سمینار، به کمک یادداشت برداری می‌تواند اثربخش‌تر هم باشد.

ما در یکی از درس‌های گزارش نویسی، به بحث یادداشت برداری پرداخته‌ایم و لازم نیست در اینجا بیشتر در این زمینه صحبت کنیم.

تنها دو نکته‌ی واضح و البته مهم وجود دارد که خوب است به آنها توجه داشته باشیم

نکته ۱

یادداشت برداری، یک نقطه‌ی بهینه دارد. گاهی اوقات، یادداشت برداری شبیه دیکته نویسی می‌شود و ما حتی یک لحظه هم به طرف مقابل نگاه نمی‌کنیم. این وضعیت، شکل دیگری از بی‌توجهی است و می‌تواند کیفیت جلسه و گفتگو را کاهش دهد.

نکته ۲

نکته‌ی دیگر اینکه یادداشت برداری همیشه برای به خاطر سپردن نیست. گاهی برای این است که به طرف مقابل نشان بدهیم به حرف‌هایش اهمیت می‌دهیم. به همین علت، شاید لازم باشد در جلسات مذاکره تجاری، حتی در صورتی که معتقدید حرف‌ها و خواسته‌های طرف مقابل در ذهن‌تان باقی می‌ماند، آنها را یادداشت کنید تا احساس بهتری در ذهن او ایجاد شود.

قضاوت بیهوده برمبنای حرف گوینده

تشخیص این رابطه چندان هم دشوار نیست. دلیل اصلی آن هم باز به عدم تمرکز و توجه باز میگردد اما برای سهولت درک به این چند مثال توجه کنید.

مثال ۱

طرف مقابل می‌گوید که واقعاً فکر می‌کنم من یک بازنده‌ی واقعی هستم. او به حرف زدن ادامه می‌دهد، اما شنونده در رویای خودش فرو می‌رود که: راست می‌گوید. من هم یک بازنده‌ی واقعی هستم. فقط کافی است وضعیت خودم را با برادرم یا دوستم یا همسایه‌ام مقایسه کنم. به نسبت تلاش‌هایم دستاوردی نداشته‌ام. شنونده وقتی به خودش می‌آید می‌بیند که بخش زیادی از گفته‌های طرف مقابل را از دست داده است.

مثال ۲

طرف مقابل می‌گوید که بعضی دوستان، مرده‌شان بهتر از زنده‌شان است. منظورم لادن است. او به حرف زدن ادامه می‌دهد. اما شنونده در ذهن خود فکر می‌کند که: شاید به من می‌گوید. من هم چنین آدمی هستم. یا لااقل شاید او این‌طور فکر می‌کند. چون نتوانسته‌ام خواسته‌ها و انتظاراتش را در چند ماه اخیر آن‌طور که باید و شاید برآورده کنم.

مثال ۳

نزد یک مدیر عالی رتبه رفته‌ و نشسته است. چای یا قهوه می‌‌آورند. احساس می‌کند که الان بر اساس نحوه‌ی هم زدن قهوه یا بر اساس انتخاب چای یا قهوه یا شیوه‌ی برداشتن قند یا تکان دادن فنجان، در مورد او قضاوت خواهد شد. آن‌قدر درگیر این دغدغه‌هاست که هیچ‌یک از حرف‌های طرف مقابل را به خوبی درک نمی‌کند یا به اندازه‌ی کافی به او توجه نمی‌کند. اتفاقاً او به خاطر درست گوش ندادن و نداشتن مشارکت فعال در جلسه مورد قضاوت منفی قرار خواهد گرفت.

توسعه مهارت‌های ارتباطی – گوش دادن فعال و توجه ۲
۴٫۷ (۹۳٫۳۳%) ۳ رای ثبت شده است.

مدیریت

برای یافتن راه‌حل‌های علمی و ساختن پله پله‌ی زندگی در ابعاد مادی و معنوی، نیازمند تغییر در زندگی هستیم. سعی داریم مأمنی پربار و پشتیبانی جامع در این فضا برای شما آماده کنیم تا باهم تغییر را تجربه کرده و تحول خود را جشن بگیریم. علی نظیری

نمایش سایر پست‌ها - وبسایت نویسنده

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *