اهمیت و جایگاه مشاوره برای موفقیت در کسب‌ و‌ کار (بخش دوم)

قول دادیم که در این پست به عنوان قسمت دوم اهمیت مشاوره در پیشبرد کسب و کار و همچنین ویژگی های مشاوران حرفه‌ای را بیان کنیم.

۱٫هیچ کس نمی‌گوید ماست من ترش است.

کسی نمی‌تواند خودش را مشاور معتمد بنامد. بلکه این نام از طرف بازار و مشتریان به افراد یا سازمانهای مشاوره اعطا می‌گردد. به همین دلیل مشاوران حرفه‌ای و زبده قضاوت بر سر برندشان را به مشتریان واگذار میکنند و فروتنی پیشه می‌سازند.

 

۲٫ هرکسی نمی‌تواند برای شما مشاور معتمد باشد

مشاوره یک مهارت تربیتی است که از ابتدا نیاز طبیعی انسان ها بوده است. و معنای آن این است که برخی از ویژگی‌های مشاور شایسته در استعداد وی در دادن مشاوره وجود دارد، اما بخش دیگری از این فرآیند با تجربه برای مشاوران کسب می‌گردد. مشاوران حرفه‌ای علاوه بر زمینه های تئوری نسبت به جریانات موجود در بازار مطلع و صاحب نظرند و این ویژگی ها بدون سالها تجربه و تلاش کسب نمی‌شود. بنابراین این شناخت قوی و مهارت مشاوره دادن به سرمایه‌گزاران و صاحبان مشاغل، با تجربه کسب می‌شود و گذارندن دوره ها و مدارک تحصیلات عالی، تنها آغاز این راه محسوب می‌شوند.

۳٫ هنر گوش دادن به درد مشتریان و تسکین آن

مشاور یک فرد پرحرف نیست. مشاوران حرفه ای هنر خوب گوش دادن را فراموش نمی‌کنند. چرا که گوش دادن به حرف های طرف مقابل به تنهایی، بسیاری از گره های کور را باز می‌کند. زبان بدن و زبان گفتار شما سر نخ هایی قوی را بدست مشاور می‌دهد. به همین دلیل این هنر بطوری استعدادگونه در مشاوران شایسته نمایانگر است. لذا قادرند راهکارهایی عالی را در پیش پای شما قرار دهند.

۴٫ به سوالات مشاور خود جواب بدهید، کلید در سوالات است

کلید فعالسازی پاسخگویی به خیلی از مسائل در همین سوالات است که مانند ابزاری قدرتمند در دستان مشاور شماست. پس این مهارت است که شما را با طرح سوالی هوشمندانه به چالش بکشند. قطعا موفقیت مشاور شما به نحوه ی پاسخگویی به این سوالات بازمی‌گردد.

۵٫کمک کردن لذت بخش ترین کار است

مشاوران حرفه ای عاشقانه کار خود را دوست دارند و جزیی از زندگی خویش می دانند و مشتاقانه گره های کاری شما را می‌گشایند. می دانند که در مقابل شما مسئولیت خطیری دارند. اهل نق زدن هم نیستند. آنها به یاری رساندن علاقه مند هستند و مشاوره را فعالیتی انسانی و اخلاقی در راستای بهتر کردن کیفیت حیات بشر می دانند. و دقیقا به همین دلایل است که میتوانند به مشاوری حرفه ای و شایسته تبدیل شوند.

۶٫ مشاوران نیز بی نیاز از مشاوره نیستند

مشاوران هم مانند سایرین به مشاوره نیاز دارند، ازینرو گروهی از اساتید باید در دسترس باشد تا از خرد جمعی بهره‌مند شوند. مشاوره حاصل فکر گروهی از مشاوران زبده است که بصورت فردی منتقل می‌شود.
در حقیقت پشت هر مشاور شایسته، جمعی از مشاوران هم رده و رهبری اصلح وجود دارد، به همین دلیل این مشاوران باکی از سنجش و مورد ارزیابی قرار گرفتن ندارند.

علاوه بر اینها، این افراد دارای دورنمای باز و مشخصی هستند و از تفکری راهبردی برخودارند. در مذاکره خوش‌بیان و دارای گفتار، کردار و پندار نیک، دنباله‌‌روی استراتژی، به‌روز و اهل مطالعه ویادگیری هستند و اینها نتایج خوبی را برای یک کسب و کار به ثمر می‌دهد.

نکته قابل تامل این است که پیشبرد سازمان در شرایط مختلف تا چه اندازه به مشاور بستگی دارد؟

و آیا ما نیز میتوانیم سازمان های خودمان را صاحبِ نامی ماندگار کنیم؟

استفاده از مشاوران حرفه‌ای برای این است که به مدیران کمک کنند و در مراحل مختلف پیشبرد کسب و کار به آنها یاری برسانند. و بدیهی که عمده مسائل به عزم و پشتکار و بهره‌گیری از نظرات مشاوران دلسوز برمی‌گردد.

نتیجه:

مشاور دلسوز و حرفه‌ای به کسی اطلاق می‌شود که از نظر بینش و وسعت دید، سواد و تجربه کاری به درجه‌ای رسیده باشد که جایگاه رفیعتری از یک مدیرعامل در بنگاه‌های اقتصادی داشته باشد. بلکه این فرد می‌تواند همزمان در چند بنگاه و حوزه کاری راهگشا و تاثیرگذار باشد.

یک مشاور شایسته همیشه به شناخت، تحلیل، تدوین استراتژی و به تصویب مدیریت ارشد سازمان رساندن و همراهی سازمان تا پایان مسیر موفقیت اقدام میکند. وی همچون یک لیدر کوهنوردی تا فتح قله‌ی موفقیت در کنار کوهنوردان و دوشادوش آنها درگیر اجرای ملزومات این مسیر است.

 

اهمیت و جایگاه مشاوره برای موفقیت در کسب‌ و‌ کار (بخش دوم)
۴٫۵ (۹۰%) ۶ رای ثبت شده است.

مدیریت

برای یافتن راه‌حل‌های علمی و ساختن پله پله‌ی زندگی در ابعاد مادی و معنوی، نیازمند تغییر در زندگی هستیم. سعی داریم مأمنی پربار و پشتیبانی جامع در این فضا برای شما آماده کنیم تا باهم تغییر را تجربه کرده و تحول خود را جشن بگیریم. علی نظیری

نمایش سایر پست‌ها - وبسایت نویسنده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *